Vi har en Lillasyster här hemma som blir 2 år i vinter och garanterat kommer känna sig mest bortglömd och undanskuffad i världen om inte hon också får en adventskalender här till jul. Känner ni igen det? Till fyraåringen har jag lite andra planer, men utbudet till det lite mindre barnet har varit aningen begränsat när mamman i familjen inte känner pysseltarmen rycka ens lite.
Därför har jag nu fått syn på att Pixi har en adventskalender med 24 stycken böcker på temat vinter och jul. Eftersom jag är så otroligt förtjust i böcker och ännu mer böcker som är praktiska att ha med sig så blir det helt klart en sån till december månads nedräkning inför jultomten.
Får era barn under tre år kalendrar?
Jepp- en sådan och en HK-kalender. Och så får de adventspresenter!
LikeLike
HK? Åh herregud. Först tänkte jag att du menade en kalender inköpt i Hong Kong. Sen fattade jag. Mitt numero uno hatobjekt på den här planeten! 😉
LikeLike
Tore fick en förra året och då var han två. Köpte en med blixten bilar i som uppskattades massor. Men i år får han en lego kalender 🙂
LikeLike
Åhå, finns det Blixten alltså? Det skulle ju iofs E uppskatta enormt, men böcker känns också smidigt!
LikeLike
Absolut, han skulle bli vansinnig om Moa fick men inte han, men vad för slags kalender det blir får vi se
LikeLike
Precis, samma reaktion som skulle bli här.. 🙂
LikeLike
Låter som en bra kalender. Vart hittar man en sån?
LikeLike
Klicka på länken där det står Pixi – har hittat den på Adlibris och Bonnier!
LikeLike
Tack för tipset! Pixiböcker funkar alltid här hemma. Hade vi varit hemma fram till jul skulle jag köpt en men nu funderar jag över att köpa hem 10 packet med semesterböcker till vår långa flygresa istället 🙂
LikeLike
Pixiböcker på resan är grymt! Mina barn får alltid köpa sina egna på flygplatsen, sen håller de hårt i de böckerna resten av resan!
LikeLike
Smart! Tack för tipset 🙂
LikeLike
Den där ska jag beställa till min 4-åring. Perfekt ju! Tack för tips!
LikeLike
Åh vad synd att jag redan fixa till Juno, det var ju supersvårt till henne! Enda anledningen till att hon får är samma som hos er – Meja kan ju inte få paket men inte hon!
LikeLike