På måndagar har vi scrimmage på Ekvallen, igår borde jag väl inte åkt dit med tanke på hur jag lät – men jag kunde bara inte låta bli. Så jag hamnade där i alla fall. Tänkte att jag testar väl en eller två lines och går sedan av. Trodde jag ja, det slutade väl med att jag stod över kanske två gånger för att sen köra (kanske inte på 100 men ändå) rakt av. Jag erkänner att jag var på ganska dåligt humör när jag kom dit, men det var som bortblåst när vi väl kom igång. Bra grej!
Vi körde först våra egna lines, för vi ska ju snart spela match igen. I Uppsala den här gången, den 13 juni. Jag har fått plats på rostern igen, är så pass glad för det. Igår hade vi alltså träningsmatch inom ligan, först A mot A, B mot B och C mot C för att sen blanda upp oss helt och hållet
Bild: @helenaisthlm på Instagram
Det är visserligen skitläskigt att stå på tracken och försöka stå emot några av de bästa i Sverige, men också så himla oerhört lärorikt. Och det känns inte heller som att jag blir manglad på samma sätt längre, inte som i början vilket i sig är en självförtroendeboost utan dess like.
Dags att lägga i en högre växel helt enkelt!