Efter massor med god glass i magen, en halvtimme stillastående i bilköer, möte med kortege av limousiner inne i stan, hunnit titta noga på alla båtar som stod parkerade (?) inne i Stockholms hamn och slutligen lagom till läggdags hamnade vi hemma utan mat i magen. Tur det finns snabba lösningar efter att varit på språng!
Som vanligt har Prat gjort det bra, mjukglasskalas i samarbete med Arla på kontoret var nog en riktig hit för de alla barnen (och de socialiserande föräldrarna). Goda toppings till glassarna – favoriten rostad vit choklad. Tätt därefter kom kardemummasmulor med blåbärssås. Jag är lite tråkig så, för jag gillar vaniljglass allra bäst, men även jordgubbsglassen smakade riktigt bra. Chokladen måste jag erkänna att jag aldrig kom till. Två glassar är något mättande, speciellt när man ska prova alla tillbehör också.
En katt som bor hos Britta och vår egen “Spijdoman” med varsin uppskattad Arlakossa
Två riktigt nöjda ungar, varav den ena återvände som Spiderman och den andra bara som en lite tröttare version av sig själv har de nu hunnit leka sig ännu tröttare, i alla fall den ena har äntligen somnat. Tack för supertrevlig kvällsunderhållning!
Åh, vad härligt med glasskalas! Kan inte bli så mycket bättre ju 🙂
LikeLike